Kako odabrati dekorativnu lampu koja će podići interijer? Kako pomiriti estetiku i funkcionalnost? Evo par savjeta i shopping prijedloga koji vam u tome mogu pomoći
Najljepša rasvjeta je ona koja se ne vidi, kažu istinski stručnjaci za rasvjetu. Takva rasvjeta daje najljepše i najzanimljivije svjetlo. No, opet postoje trenuci kada želimo baš neki dobar dekorativni luster ili lampu koja će djelovati poput skulpture i biti dekorativan komad u prostoru.
Kako odabrati taj D komad rasvjete?
Prvo pravilo je uskladite funkciju, namjenu i estetiku.
Naime, koliko god se na prvi pogled zaljubili u neki luster ili lampu, važno je sagledati hladne glave kakvom prostoru on/ona pristaje.
Veliki masivni lusteri nipošto neće pristajati u stanovima s niskim stropom i malim dnevnim boravcima, kao ni što manji lusteri sa standardnom duljinom kabela neće pristajati u stanove s visokim stropovima.
Stoga prije odlike o kupnji, osim o samoj estetici i uklapanju u ostatak interijera, provjerite točne dimenzije svih dijelova, uključujući i duljinu kabla.
Također, važno je odrediti i adekvatnu poziciju lustera, u odnosu na namještaj. Jedan veliki moćan luster najbolje će izgledati iznad okruglog blagovaonskog stola, a na primjer lusteri s tri kugle, odlično će pristajati duguljastim stolovima.
Također, vrlo je važno paziti da luster u dnevnom boravku nikome ne smeta pri gledanju televizije te da nije na putanji kretanja i sjedenja.
Možda još i važnija stvar je razmisliti o funkciji svjetla. Naime, za područje iznad šanka, stola ili radne plohe u kuhinji, najugodniji su lusteri koji usmjeravaju snop svjetlosti prema dolje.
Takvi downlighteri neće vam smetati dok sjedite za stolom, pričate s ukućanima te svjetlo nikom neće ići u glavu, nego ćete ga imati tamo gdje treba.
S druge strane, vjerojatno ste primjetili, vrlo popularno je u zadnje vrijeme da u kupaonici uz ogledalo bude barem jedna visilica. U tom slučaju nemojte birati downlightere nego svjetla s “kuglama” ili običnim “edison” žaruljama koja ravnomjerno raspršuju svjetlo.
Takve lampe bit će zgodne i kao akcentna rasvjeta koju možete postaviti u kutevima prostora i na pomoćnim stolićima za ljepši i ugodniji ambijent.
Ako možete, postavite si dimabilnu rasvjetu kako bi mogli regulirati intenzitet svjetla, tako da si stvarate ugođaj, ovisno o scenariju. Nije isto čitati knjigu, imati romantičnu večeru za dvoje, ili pak jesti ribu za stolom. Za to vam treba puno različitih scenarija koje možete mijenjati, odnosno dimati.
Naravno, najbolje je projektirati rasvjetu i napraviti smart sustav regulacije, no jeftinija varijanta je odabrati puno različitih manjih rasvjetnih tijela, koje možete paliti i gasiti prema scenarijima.
I za kraj, ako ne želite u svom domu imati zavjese, otkrit ću vam stari nizozemski i skandinavski trik: postavite rasvjetna tijela uz prozor. Naime, poznato je kako Nizozemci uglavnom nemaju zavjese, a kako bi se zaštitili od neželjenih pogleda, postavljaju lampice tik uz prozorsko okno.
Umjesto da se vidi duboko unutar prostorije, svjetlost se reflektira uz prozor tako da obasjava samo prednji dio prostorije, stvarajući ugodnu atmosferu i unutar i izvan kuće.
Evo i mog izbora 25 priuštivih i jako dekorativnih komada lampi nizozemskog brenda COCO maison kojeg možete pronaći u odabranim Priminim salonima i na njihovom webshopu.