Teško mi je priznati, ali imam previše odjeće i obuće. Moj ormar to više ne može podnijeti. Proučila sam stotine korisnih savjeta stručnjaka za organizaciju i čišćenje. Evo najboljih…
Jedno od prvih sjećanja iz djetinjstva je da sam stalno željela biti obučena u haljinu. Posebno u jednu bijelu koju sam ja (samo)prozvala vjenčana haljina. Znala sam plakati ako bi mi mama rekla da ju ne mogu obući… jer je ili prljava ili hladno ili… Jedna anegdota mi se posebno urezala u sjećanje.
Bila sam jako mala, možda sam imala 3, 4 godine i voljela sam se igrati u parku, penjati na stabla, trčati, ali istovremeno i nositi haljine. Svakog dana poslije parka dolazila sam kući prljava i prašnjava, a onda sam odjednom počela dolaziti poderanih hulahopki i krvavih koljena. Mama mi je rekla da moram malo pripaziti jer ću inače za park nositi hlače. Katastrofa. Veću prijetnju nisam mogla doživjeti.
I sutradan se igram u parku i opet ponavljam vratolomije skačući i penjući se na stablo i opet razderem koljeno. I hulahopku. Baš sam bila žalosna jer sam znala da ću sutra za park morati nositi hlače ili trenirku. Užas. Za mene tada ogromna kazna.
Dječja posla. Ali zaista, neke stvari čovjeku uistinu ostanu od djetinjstva, a jedna od tih je da volim odjeću, haljine, suknje, bluze, jakne, cipele… i da ih teška srca bacam. Zato za mene ne vrijede jednostavna pravila o tome kako pospremiti ormar.
Naime, ljudi koji nemaju problema s rješavanjem odjeće, oni sve što ne nose ili bace ili daju dalje, za čas si naprave mjesta u ormaru.
Oni ne gomilaju stvari koje ne nose i nemaju potrebu za velim generalkama, seljenjem ljetne i zimske robe po ormarima, kutijama, spremištima…
Kod mene izmjena godišnjih doba znači veliku generalku ormara. Procijenjeno vrijeme za tu akciju je minimalno 5-6 sati, a to uključuje da brdo odjeće koje izlazi iz kutija, seli se na vješalice i police, i brdo odjeće na krevetu koja se poslije sortira, pa seli u pranje, kutije, u ormar, za Pulu, za Caritas, za krpe za prašinu…
No, uvijek se nekako dogodi da nakon svake sezone imam puno više stvari nego lani i da moram smišljati kako uvesti što bolju organizaciju da ponovno sve stane na police i u ladice.
Zato sam napravila popis pametnih savjeta na koje sam naišla čitajući tekstove stručnjaka i koji nam svima nama sa sličnim problemom mogu pomoći…
I da, naravno, znam da malo tko od nas ima ormare i walk-ine, kao ove na slici… Idemo u realnost… Evo praktičnih i realnih savjeta za one koji imaju problema s prostorom…
– organizaciju ormara prije svega treba prilagoditi svojim potrebama, načinu korištenja, logici razmišljanja i – vrlo važno – “arhitekturi” ormara
– jedno od glavnih pravila urednog ormara je da ne bude prenakrcan – zato barem jednom godišnje napravite veliku čistku i riješite se svih stvari koje ne nosite, koje su vam prevelike ili pretijesne.
– ormar se najčešće organizira na tri načina: po funkciji (košulje, majice, veste, hlače, haljine, suknje, kaputi), po zonama (sportska, svečana, svakodnevna, poslovna odjeća) ili po bojama (crne stvari, bijele, šarene)
– ako se odlučite za organizaciju po zonama, zgodan trik kako ćete lakše odijeliti odjeću je da vješalice budu u različitim bojama (npr. žute za sportsku, plave za poslovnu, crne za svečanu odjeću, bijele za svakodnevnu)
– također, veste i majice bolje je držati na policama ili u ladicama jer će se inače izvjesiti, a košulje i sakoe definitivno na vješalicama
– jednostavan trik za razlikovanje odjeće koja visi, a koja je nošena od one koja nije jest da okrenete vrat vješalice (npr. ako je košulja čista, onda kuka gleda prema ormaru, a ako je nošena, prema vratima ormara)
– ako imate premalo ladica, koristite kutije, posebice za rublje i čarape koje i u ladicama možete držati u kutijama
– stari koje rjeđe nosite stavite na vrh ormara, a na sredinu ono što najčešće nosite, a visoke police iskoristit ćete na najbolji način tako da na njih stavite duboke kutije u kojoj je sezonska roba, pidžame ili ona odjeća koju rjeđe nosite. U kutije nemojte zaboraviti staviti mirisne vrećice protiv moljaca
– na gornjim policama možete držati i cipele koje rijetko nosite uredno posložene u prozirnim kutijama (ako nisu prozirne kutije, neka budu označene)
– s malo dodatnog šopinga možete napraviti velike uštede u prostoru. Primjerice, kupite vješalice za hlače koje na sebi imaju mjesta za nekoliko pari, zatim za šalove i marame postoje praktične vješalice s rupama
– nemojte u ormaru držati ovješeno previše vješalica. Vješalice radije stavite u neku posebnu vreću te ih vadite prema potrebi
– vrata ormara možete iskoristiti na način da na njih stavite male kukice na koje možete vješati stvari poput kapa, nakita, remena…
– ako vam je žao bacati odjeću koju ne nosite, svako toliko je razmijenite s prijateljicama ili rodbinom. Svatko će dobiti neki novi komad kojem će se neko vrijeme veseliti, a onda opet zamijenite…