Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu te popraviti svoju produktivnost i raspoloženje? Evo par jednostavnih savjeta
Počela je škola, klinci su se vratili u vrtiće, a većina nas i u urede. S hladnijim vremenom i kišom polako će i terase zamijeniti kafići i shopping centri. I prije pandemije govorilo se o jednom velikom problemu današnjice, a sada se o njemu govori još intenzivnije – previše vremena provodimo u zatvorenom prostoru i premalo na dnevnoj svjetlosti.
True story od prije tjedan dana. Odlazim u Vinogradsku bolnicu na pretrage i medicinska sestra mi govori: “Pa što je – svi vadite razinu vitamina D iz krvi? Pa dovoljno je samo malo se osunčati i biti pola sata na svježem zraku!”
Istina. Zaista, za dovoljnu količinu vitamina D dovoljno je prošetati sat vremena ujutro ili poslije posla po svježem zraku i upijati sunčevu svjetlost. No, ponekad je to uistinu nemoguće. Obaveze nam poremete dan, dani su sve kraći, tmurniji, kišovitiji te ostaje sve manje vremena za šetnju.
No, postoji li nešto što ipak možemo učiniti da upijamo više dnevne svjetlost i svježeg zraka?
Naravno, možemo napraviti bolji raspored prostora i namještaja u svom domu te češće provjetravati svoje domove i urede.
Naime, istraživanja pokazuju da čak šestero od deset ljudi nedovoljno provjetrava svoj dom ili ured. Svjež zrak vrlo je važan za koncentraciju i bolje raspoloženje, a stručnjaci kažu da bi po zimi minimalno trebalo provjetravati dom 3 do 4 puta po 10-15 minuta.
Zvuči jako jednostavno. Ali većina to zaboravi, zar ne?
Kako vam se to ne bi događalo stručnjaci iz VELUX-a savjetuju da automatizirate neke radnje, tako da primjerice kada ste u kupaonici i perete zube uvijek otvorite prozore u ostatku doma te ga u potpunosti prozračite.
Također, savjetuju da nakon pripreme jela svaki put otvorite prozor u kuhinji. Neka to postane automatizirana radnja o kojoj više ne morate ni razmišljati, baš kao i nakon čišćenja.
Naime, kuhanje i čišćenje, posebice usisavanje, povisuju razinu CO2 i zagađuju zrak s prašinom i mirisima, stoga uvijek nakon čišćenja i kuhanja prozračite prostor.
Za lakši i kvalitetniji san prozračite spavaću sobu pola sata prije odlaska na spavanje. Ponovite istu rutinu provjetravanja doma kao i ujutro – prozračite spavaću sobu dok perete zube, a potom ju zatvorite i navucite zastore.
Za kvalitetan san osim svježeg zraka važno je i da je prostor zatamnjen te da nam san ne remeti javna rasvjeta, mjesečina i plava svjetlost televizora, mobitela, tableta…
Ujutro ćemo se puno lakše razbuditi ako odmah razvučemo zastore i u prostor unesemo dnevnu svjetlost. Pravilna izmjena noći i dana, odnosno svjetlosti i tame, vrlo je važna za cirkularni ritam spavanja koji je preduvjet dobrog zdravlja, koncentracije, boljeg raspoloženja…
Stručnjaci kažu da je osim svježeg zraka, adekvatne temperature i vlage u prostoru vrlo važno imati i dovoljnu količinu prirodne svjetlosti.
Prirodno svjetlo pomaže nam u boljoj koncentraciji. Stoga stručnjaci savjetuju da kad god možete radni stol primaknete što bliže prozoru, a važno je i da blizu prozora ne stavljate veliki namještaj poput polica ili ormara koje mogu smanjiti razinu osvijetljenosti.
Ako imate prostor koji nema dovoljno prirodne svjetlosti pokušajte otvoriti što više prostor rušenjem nepotrebnog pregradnog zida, staklenim vratima ili dodavanjem krovnog prozora.
Krovni prozori izvrstan su način kako dobiti prozračniji, zdraviji, svjetliji, ali i atraktivniji prostor. Najatraktivnije izgledaju kada su upareni u kombinaciju prozora koja osim prirodnog svjetla i svježeg zraka pruža i divan pogled prema vani. Pogled kroz prozor, posebice u zelenilo i prirodu, poboljšava koncentraciju. Kako još možete poboljšati svoju koncentraciju i urediti svoj radni kutak možete saznati u VELUX e-priručniku Ured u kući (link za vodič).