A da se mi proširimo i na potkrovlje? Ali vlaga je, nisko i neke grede su zatrulile… S tim problemom u priču je krenula norveška obitelj Solensteen Strand. Evo kako je to izgledalo, a sada…
Danas vam pokazujem transformaciju jedne obiteljske kuće iz 1983. u Norveškoj koju su vlasnici, šesteročlana obitelj odlučili preurediti i proširiti se na neaktivno potkrovlje.
Htjeli su lijep i ugodan prostor s mnogo dnevnog svjetla i pogledom na Hafrsfjord. Ovako nešto…
No, u realnosti je to izgledalo ovako…
Bilo je jasno da to iziskuje jako puno posla, a i tijekom obnove, ispostavilo se da su gljivice na krovnoj konstrukciji prouzročile truljenje nosive konstrukcije, a i otkrilo se da je radi spuštenog stropa u nekim dijelovima potkrovlje prenisko za boravak.
Dodatni problemi je bio što je krov bio star, krovni prozor toliko dotrajao da ga se obitelj nije usudila niti otvariti, a i problem je bio što je i kuća, posebice ulazni prostor bio mračan i taman.
Stubište iz sobe do potkrovlja bilo je poput tamnog tunela, a roditeljska spavaća soba bila je mala, tamna i sa slabim mogućnostima za ventilaciju. Ukratko, dobar primjer svega onog kako ne bi trebao izgledati dom.
Stoga uopće nije ni čudo što je obitelj Solensteen Strand osvojila nagradu za makeover na VELUX-ovom natječaju “Potkrovlje iz Snova”, prema projektu arhitekata Knuta i Ingeborg Hoem.
Evo što su im arhitekti napravili…
– Potkrovlje je bilo niskog stropa, depresivno i u mraku. Otvaranjem i postavljanjem kombinacije prozora u polju soba je dobila pristup svjetlosti, puno svježeg zraka i prekrasan pogled.
Proširenjem krova i ulaz je postao širi, dobio je nekoliko dodatnih četvornih metara, a potkrovlje par pametnih krovnih prozora, te nova rješenja za krov i fasadu. Prostor sada ima svijetla, prozračan je i elegantan, s boljim mogućnostima za praktično spremanje odjeće i obuće – objasnili su arhitekti dodajući kako u potkrovlje ugrađeni VELUX Integra prozori s pametnim sustavom koji omogućavaju automatsko otvaranje i zatvaranje prozora i zavjesa preko upravljačkog panela i senzora za kišu.
– U večernjim satima, kada su roditelji u kući i spremaju se na spavanje, zavjese se automatski spuste. Neposredno prije nego što se probude, ponovno se otvore, a i taj sustav moguće je kombinirati s ostalim pametnim sustavima u kući, poput kontrole rasvjete, sigurnosti i slično – kažu arhitekti koji su dramatično promijenili i vizualni dojam kuće.
– Dnevni boravak i zidne površine su obojane u svijetle boje pijeska, pružajući miran i moderan osjećaj.
Svi tamni krovni rogovi su uklonjeni, a strop je obojan u bijelu boju. Tamna opeka i cijevi su obojane u sivo da bi se uskladili s ostatkom interijera.
Pod je dobio novi parket od izbijeljenog hrasta te je izabran jednostavan i efektan namještaj koji ne zauzima previše prostora.
Namještaj ima prirodne tonove od tekstila i kože. Većina rasvjetnih tijela je iz iste serije što daje prostoru jednostavnost i eleganciju. Svjetiljke se mogu zatamniti, a mat bijele staklene kupole transformiraju svjetlost tako da je svjetlost meko raspršena.
– Dali smo obitelji puno svjetla u dnevni prostor i fantastičan pogled u nebo i na more. Imaju živu “sliku” u kući koja mijenja boje i svjetla ovisno o sezoni.
Općenito, cilj nam je stvoriti domove s prostorom za uživanje. Pri razvoju stanovanja, svjetlo, preglednost i iskustvo prostora neki su od osnovnih elemenata procesa, a naravno da je važno uzeti u obzir krajolik i želje vlasnika. To osigurava optimalna rješenja stanovanja prilagođena svakoj pojedinačnoj parceli – objasnio je Ingunn Aarrestad iz studija Arkitektkontoret.
Evo kako je to sve izgledalo prije, a kako sada…
Producirano u radionici TG Studija, Telegramove in-house agencije za nativni marketing, u suradnji s partnerom velux.hr i potkrovlje.hr i po najvišim uredničkim standardima Telegram Media Grupe.