Upoznajte Maju i Marinu Francuz koje stoje iza studija Botanike. Sestre koje su od svog hobija odlučile napraviti jednu posve drugačiju priču – crafted greenery
Dugo smo se hvatale i dogovarale za susret. Gotovo dvije godine… U početku im je to još bio hobi, pa je bilo prerano.. Onda kada je postalo ozbiljnije i kada su imale pop-up u Swankiju, ja nisam mogla. Pa je došlo ljeto, pa zima, pa sam ja imala gripu, pa su one bile u fazi preseljenja…
Da nije O’snove mi se vjerojatno još ne bi upoznale, iako njihov rad pratim praktički od prvog dana i dugo sam čekala da vam ih predstavim…
A kako predstaviti Studio Botanike? Studio koji je uistinu, kao što kažu, pravi crafted greenery… Nešto ručnorađeno, s ljubavlju, pažnjom, tako suvremeno, zanimljivo, osobno, drugačije…
Mjesto gdje zaista imaš osjećaj da kupuješ biljku s imenom i prezimenom, a ne još jednu teglu s cvijećem…
Ovo su Maja i Marina Francuz. Sestre. Estete koje vole i razumiju biljke i kojima su one puno više od biljaka. One su zapravo njihov lifestyle, nešto što je oduvijek u njihovim životima prisutno i što je dio njihovog djetinjstva, najranijih sjećanja, identiteta.
Dolazim u njihov showroom u Jurkovićevoj, u kući gdje cure ujedno i žive, svaka sa svojom obitelji. Preklapanje privatnog, poslovnog, osobnog, kod njih je vrlo praktična stvar, kao kod svih onih koji žive to što rade i odluče od svog hobija i interesa napraviti posao.
– Odrasle smo s biljkama i često se smijemo kako su one zapravo bile naši kućni ljubimci koje nismo imale… Od najranijeg djetinjstva naučile smo brinuti o biljkama, kako sobnim, tako i vrtnim, jestivim i ukrasnim – prisjećaju se cure koje svakog dana brižno zaliju i brinu o nekoliko stotina biljaka u svom showroomu, balkonu, vrtu, domu…
– Biljke su živa bića i one trebaju našu brigu i pažnju. One nisu stvar koju kupiš i zaboraviš na nju. To bi posebice voljeli da ljudi shvate. I zaista smo presretne kada vidimo da neka od naših biljaka kod nekog uspijeva i raste, te kada nam netko pošalje fotkicu… – priča Maja, inače arhitektica koja se sve više bavi hortikulturom i opremanjem interijera biljkama, a manje arhitekturom.
– Obje smo odlučile svoje primarne profesije zamijeniti s Botanikama. Naime, Maja je arhitektica i ona prvenstveno projektira interijere i eksterijere s biljkama, a ja sam završila ekonomiju i odlučila sam da mi ovo bude primaran posao. To znači i zalijevanje, presađivanje biljaka, izrada kokadama, ali i nabava sadnica, odgovaranje na mailove, komunikacija s klijentima, edukacija… – nabraja Marina Francuz Gaćina, koja baš kao i Maja odiše nekom profinjenošću, posvećenošću, mirom…
– Baš ste zen. Nekako opuštene, mirne, staložene… I tako divno prenosite tu svoju ljubav prema biljkama…
– Hvala ti. Da, jako volimo to što radimo i valjda se osjeti ta energija, a i volimo educirati ljude i želimo da im biljke koje su nabavili uspiju i da budu sretne kod njih doma. To su zaista kao neki naši kućni ljubimci… Uz kupljenu biljku zato uvijek ide malo posebno dizajnirano uputstvo, a zato se i veselimo ovoj radionici gdje ćemo prenijeti svoje znanje i ljubav prema biljkama…
– Što ćemo raditi na radionici?
– Pa nešto lijepo, nesvakidašnje, a opet jako inspirativno i edukativno… Nešto s čim se nećemo puno isprljati, a s čim ćemo ipak osjetiti zemlju, mahovinu, korijenje, biljke, prirodu… i naravno, nešto što će preživjeti vaš odlazak na godišnji odmor – pričaju cure.
– Da, ogroman je problem kako olakšati biljkama naš odlazak na godišnji…
– Je, to je tema za sebe i pričat ćemo i o tome na radionici…
– Vaše biljke izgledaju tako nekako sretno…
– Da, mi ih nabavljamo iz vrhunskih rasadnika u Nizozemskoj i Njemačkoj gdje se one uzgajaju baš onako kako trebaju, polako… Zato kada dođu u Hrvatsku kod nas, one se lijepo prilagode i nastave rasti, a ne da uginu kao što je slučaj nažalost kod mnogih biljaka iz supermarketa koje se uzgajaju u potpuno neprirodnim uvjetima i doživljavaju velike šokove…
Sve naše biljke su kod nas prošle fazu prilagodbe, a jako puno njih smo i same uzgojile, baš su naše… a naravno, jako pazimo i na tegle u kojima se biljke nalaze. Tegle se moraju oblikom, veličinom, materijalom i dizajnom uklapati u potrebe biljke, ali i u interijer osobe koja ih nabavlja. Zato kada netko kod nas naručuje biljke dobiva katalog trenutno raspoloživih biljki, pa ovisno o tome, ponekad i cijena varira – pričaju cure.
Tegle se posebno dizajniraju i izrađuju također ručno, a ima ih betonskih, glinenih, visokih, niskih, metalnih, raznih etažera…
Hm… mogla bih vam pričati još jako puno o Maji i Marini i njihovim Botanikama, ali pustit ću vas da uživate u fotografijama Sanje Bistričić.
I za kraj. Reći ću samo jedno. Neke stvari u životu isplati se čekati… a i platiti malo skuplje…