Danas vas vodimo u obiteljsku kuću koja nam pokazuje kako uređenje interijera može utjecati na ugodnost, mir, opuštanje
Često smo okruženi fotografijama interijera koji izgledaju sjajno, ali kada u njima zamislimo obične svakodnevne situacije koje čine život lijepim… te kuće odjednom izgledaju hladno.
U nekim interijerima jednostavno ne možemo zamisliti miris paštašute, brašno po podu, miris cijeđene naranče i limete, dječju ciku, gađanje jastucima, dekicu, kokice i obiteljsko gledanje TV-a…
Zato volim interijere u kojima sve to mogu zamisliti, pa i namirisati prvu jutarnju kavu, osjetiti okus svježeg kruha s maslacem i džemom, s prozora osjetiti miris pokošene trave…
Danas vas vodimo u jedan takav interijer – za normalan ugodan život. Riječ je o obiteljskoj kući u Poljskoj u malom mjestu blizu grada Bydgoszcz kojega je uredila arhitektica i dizajnerica interijera Marta Brennenstuhl-Bludnik iz ureda TWOB.
– Osnovna ideja bila je povezati prirodu s interijerom te na neki način unijeti prirodu u dom. Suradnju oko ovog projekta započeli smo odmah nakon kupnje kuće, tako da smo mogli odmah u početku promijeniti funkcionalni raspored i povećati veličinu prozora. Prozore smo maksimalno povećali kako bi se unutrašnjost što više otvorila prema livadama i šumama koje okružuju kuću. Obližnja priroda zapravo je postala glavna inspiracija i vodilja za projekt. Osnova uređenja su prirodni materijali sa značajnom prevlašću hrasta i off white boje. Suptilna upotreba zelene također asocira na boje koje se nalaze u kući – objasnila je arhitektica dodajući kako kuća odiše mirnoćom i bezvremenskim opuštajućim stilom.
– Željeli smo stvoriti bezvremenski prostor koji nije trendovski, nego onaj koji pogoduje opuštanju. U projektu su zato korišteni prirodni materijali poput hrastovog parketa, prirodnog furnira, kamena, lana i pamuka – objasnila je dizajnerica interijera Marta Brennenstuhl-Bludnik, dodajući kako su većinu predmeta izradili lokalni izvođači po narudžbi.
Btw Marta Brennenstuhl-Bludnik bavi se senzorikom i znanstveno-praktičnim radom koji spaja arhitekturu i inkluzivni dizajn prilagođen osobama s autizmom. Možda baš zbog tih znanja i vještina ova kuća izgleda tako ugodno, toplo, sigurno… Baš pravo utočište uz šalicu čaja i miris vanilije…
Uživajte u slikama Aleksandre Dermont. Više o projektu možete pronaći na nominacijama za nagradu Big See.