Na potpuno različitim dijelovima grada otvorile su se dvije nove gradske ljekarne. Posjetili smo ih na Ravnicama i Podsusedu te doznali da bi uskoro trebale u adaptaciju i ostale… Ukratko, kada staro voli novo i obrnuto…
To je kao apoteka. Često znamo čuti tu rečenicu. Nikada mi baš nije posve jasno što se time želi reći. Nekada je to komentar koji označava urednost, sterilnost, bjelinu. Nekada i nekima je to pogrdan naziv za arhitektonsku čistoću. Već znate, ja volim takve interijere. Interijere u kojima ima puno arhitekture, malo površne dekorativnosti… Interijeri koji pozivaju korisnika da ih dovrši, završi, da svoj osobni pečat…
A kako bi trebale izgledati prave apoteke, ljekarne danas u 21. stoljeću, u kojima se uistinu rade, a ne samo kupuju lijekovi i kremice?
U 21. stoljeću? Hmmm… ovako?
Upravo to je izgled novih Gradskih ljekarni Zagreb koje je projektirao arhitekt Vedran Jukić i njegovi SODAarhitekti čije ste kuće mogli ovih dana također upoznati na Dblogu.
No, o čemu se točno tu radi?
Gradske ljekarne Zagreb kreću u rebranding, a ovo su dvije prve ljekarne koje pokazuju smjer u kojem se ide…
– Gradska ljekarna Zagreb nositeljica je slavne tradicije ljekarništva u Gradu Zagrebu. U njezinom sastavu nalazi se i najstarija zagrebačka ljekarna: gornjogradska ljekarna u Kamenitoj ulici 9, osnovana 1355. godine. To je dakle put od 640 godina povijesti, od prve ljekarne do danas.
Baš zbog toga ovim projektom novog koncepta oblikovanja interijera ljekarni željela se naglasiti tradicija ove ustanove, istaknuti njen identitet i učiniti ju sasvim prepoznatljivom u odnosu na već generičko oblikovanje prostora ostalih suvremenih ljekarni prisutnih na tržištu – ispričao je arhitekt Vedran Jukić.
Za sada su uredjene dvije ljekarne. Posjetili smo ih. Jedna je na Ravnicama, druga u Podsusedu.
Na Ravnicama se radilo o rekonstrukciji postojeće ljekarne u sklopu Doma zdravlja. Umjesto tamne, dotrajale ljekarne građani i djelatnici su dobili uistinu ugodno mjesto okupano suncem, dnevnim svjetlom i nekom dobrom, finom atmosferom u kojoj je djelatnicima, kako kažu, gušt raditi.
– Jako nam je lijepo i ne možete vjerovati koliko je ugodnije raditi u prozračnijem, svjetlijem prostoru. No, osim ovog vidljivog dijela uređen je i prostor u kojem pripremamo lijekove, ured, mala čajna kuhinja… Baš nam je ugodno – komentiraju djelatnice. Žale jedino za pregradom koje je u starim ljekarnama odvajao djelatnike od pacijenata. Micanjem stakla porastao je broj bolovanja. I to je uvijek nusprodukt micanja pregrada sa šaltera u bankama, pošti, ljekarni… Skidanjem barijera, ukratko, napadaju mikrobi.
Druga ljekarna koju smo posjetili je sasvim nova, u Podsusedu. Ona je nastala u prostoru u kojem su se nekada održavali trudnički tečajevi u sklopu Doma zdravlja.
Izgled je sličan, materijali, komadi namještaja, arhitektonski pristup, a i zadovoljstvo djelatnika.
– Užitak je raditi u ovakvom modernom, svjetlom prostoru, samo se još ljudi moraju naviknuti da smo se preselili – pričaju djelatnice.
Zajedničke crte?
Bjelina, svjetlost, modernost, reprezentativnost, prodajni dio s 3 važna elementa oblikovana na isti način. Praktične i pregledne prodajne vitrine, retropult i prodajni pult s ladicama čija prednja strana služi kao svojevrsni mali muzej starih ljekarničkih posuda i opreme.
Zona iznad polica oblikovana je kontinuiranim frizom sačinjenim od niza fotografija koje prikazuju bogatu prošlost ove ustanove, a dekorativnost proizlazi iz nasljeđa same ljekarne. Umjesto kupnje dekoracija, stari ljekarnički fundus je sačuvan i izložen. Još jedan dokaz kako je povijest divna i kako ju treba poštivati, ali ipak omogućavati i novim stvarima da se razvijaju.
A sad sve to iz oka Borka koji je usput opelješio pola ljekarne i izašao s vrećicom punom ljekova protiv grlobolje, kašlja, glavobolje…