One su niskoenergetske, ekološke, okupane dnevnim svjetlom i jako ugodne za život, a zapravo prilično male i izvana obične. Evo naše bonus priče u sklopu Mjeseca potkrovlja
Mjesec potkrovlja na Dblogu bio je iznimno uspješan. Jako su vam se svidjeli primjeri zanimljivih transformacija iz regije i Europe koje smo vam u suradnji s tvrtkom VELUX pokazivali. Vidjeli ste kako se tavan stambene zgrade može transformirati u atraktivan i svijetao prostor (link), kako iskoristiti potencijal svog potkrovlja u obiteljskoj kući iz 60-ih (link), kako se stari objekti poput štala i gospodarskih objekata mogu revitalizirati i prenamijeniti (link) te kako mali prostori mogu izgledati veliki, ako imaju puno dnevnog svjetla i lijep pogled prema vani (link).
Zbog vašeg velikog interesa za ovakve projekte odlučili smo vam pokazati još jednu bonus temu – kako si isplanirati i izgraditi savršenu kuću koja pritom uopće ne mora biti velika.
Danas vam pokazujemo dva primjera obiteljske kuće – jedna je kuća za mladu obitelj, a druga je kuća za “mirovinu”, odnosno kuća bez fizičkih barijera u kojoj vlasnica želi ugodno proživjeti treću dob.
Zajednička crta im je – ekološke su, niskoenergetske, s ugrađenim ekološkim materijalima, te velikom brigom o tome što se i kako ugrađuje. Obje kuće na pametan projektantski način iskorištavaju sunčevu energiju, imaju mnoštvo dnevne svjetlosti, izvrsno se prirodno ventiliraju s tzv “efektom dimnjaka” i pružaju ugodu stanovanja.
Luksuz ovdje nije skup namještaj i oprema, nego divan prostor koji omogućava lijepe poglede, kontakt s prirodom, mnoštvo dnevne svjetlosti…
Pa krenimo od prve kuće u mjestu Bottenwil u Švicarskoj. Priča ide ovako… 2010. godine vlasnici su vidjeli publiciranu kuću koja im se jako svidjela – zvala se Sunlighthouse i bila je jedna od prvih niskoenergetskih CO2 neutralnih kuća u Austriji koje je VELUX napravio kao pilot projekt. Ta kuća dobila je brojne arhitektonske nagrade kao sjajan spoj između tehnologije i ugode stanovanja. Vlasnici su još tada odlučili – kada budemo gradili svoju kuću, napravit ćemo nešto takvo i radit će nam taj arhitekt – Juri Troy.
I sedam godina nakon toga, to se i dogodilo. Na iznimno strmoj parceli, s mnoštvom ograničenja oko uklapanja u okoliš i prostorni plan, nastala je ova kuća. Izvana od neobrađene drvene šindre, mala i nenametljiva, a iznutra – kuća s divnim pogledima i detaljima.
Na najvišoj etaži je roditeljska spavaća soba, velika kupaonica sa saunom, radna soba koja može poslužiti i kao soba za goste. Na srednjoj etaži je dnevni boravak, blagovaonica i kuhinja s mogućnošću direktnog izlaska na teren. Na najdonjoj etaži su dvije dječje sobe, kupaonica te spremište. Ako mene pitate savršeno – ništa više ne bih trebala.
Tlocrte, presjeke i ostale informacije možete saznati na VELUX stranicama (link).
Druga kuća koju vam pokazujemo je u austrijskom selu Schrems, u blizini jezera, a njezina skromna ulična fasada ničim ne odudara od susjednih kuća te ne otkriva složene prostore koji se kriju iza nje.
Klijentica, starija gospođa koja se nakon godina života u inozemstvu vratila u svoje rodno selo, poželjela je mjesto na kojem može uživati u mirovini.
Vlasnica je željela kuću bez fizičkih barijera i kosi krov.
Kako bi udovoljio želji svoje klijentice za kosim krovom, a istovremeno aktivno koristio prostor ispod njega, arhitekt Michael Nöbauer isprojektirao je kuću s galerijom. Galerija se koristi kao višenamjenski prostor za izlaganje slika, knjižnica ili prostor za povremeno spavanje gostiju, dok je prizemlje napravljeno da u njemu vlasnica ima sve što joj treba – kuhinju, blagovaonicu, dnevni boravak, spavaću sobu, kupaonicu i veliku natkrivenu terasu.
Dakle, kuća je mala, a djeluje vrlo veliko i prostrano. Tajna je u visini, mnoštvu dnevnog svjetla, pogledu prema vani…
Detalje o projektu te tlocrte možete preuzeti na VELUX stranicama (link).
Još jedanput hvala tvrtki VELUX na inspirativnom mjesecu potkrovlja te ustupljivanju materijala te otkrivanju ovih divnih inspirativnih projekta. Uživajte u fotografijama…