Znanstvenici su dokazali: ljudi koji žive pokraj zelenila imaju manji rizik od depresije. No, to nije jedini razlog zašto se okružiti zelenilom… Evo primjerice u Beču…
Vjerujem da nam je svima puno ugodnije gledati u zelenilo, nego u susjednu zgradu. No, postoji li uistinu veza između depresije, korištenja antidepresiva te broja stabala oko kuće – to su željeli istražiti njemački znanstvenici iz Helmholtzovog centra za istraživanje okoliša (UFZ), njemačkog Centra za integrativna istraživanja biološke raznolikosti (iDiv), Sveučilišta u Leipzigu (UL) i Sveučilišta Friedrich Schiller u Jeni (FSU). Naime, oni su anketirajući 10.000 stanovnika Leipziga došli su do vrlo zanimljivih podataka: svakodnevni kontakt s drvećem na ulici može značajno smanjiti rizik od depresije i potrebu za antidepresivima.
Uz to, manjak zelenila osobito je jak okidač ako se udruži s lošim socio-ekonomskim prilikama, pretilošću, samoćom, nezaposlenošću…
– Depresija je sve veći problem, posebno u urbanim sredinama i to više nego ikad prije, a zdravstvena kriza izazvana pandemijom koronavirusa u posljednjih je godinu dana značajno promijenila našu svakodnevicu te nametnula temu (nedostatka) zelenih površina. Više drveća u neposrednoj blizini mjesta stanovanja (bliže od 100 metara od kuće) povezano je sa smanjenim rizikom od depresije pa tako i manjim brojem propisanih recepata za antidepresive. To je posebno važno za socijalno-ekonomski ugrožene skupine građanstva kojima se u Njemačkoj najviše propisuju antidepresivi. Ulična stabla u gradovima tako mogu poslužiti kao prirodno rješenje za dobro mentalno zdravlje te istodobno pomoći u smanjenju nejednakosti u zdravlju i zdravstvenoj zaštiti različitih društvenih skupina – kažu znanstvenici.
– Naše otkriće sugerira da bilo koje ulično stablo, bez obzira na vrstu, pozitivno utječe na mentalno zdravlje stanovništva. Ovo su dobre vijesti jer se na povećanje broja stabala duž gradskih ulica može relativno lako utjecati i to bez puno napora u planiranju – kaže glavna autorica studije dr. Melissa Marselle.
Rastuća urbanizacija i manjak zelenila prijetnja je ne samo mentalnom zdravlju, nego i klimi, bioraznolikosti te ekstemnim ljetnim vrućinama u gradovima. Imajući sve to na umu neki gradovi već su pokrenuli veliku akciju ozelenjavanja svojih gradova. Jedan od lidera u tome je Beč koji već sada ima 53 posto zelenila, a do kraja 2025. godine na raspolaganje je stavio 100 milijuna eura za subvencije građana da ozelene svoje balkone, terase, krovove, fasade…
Naime, Grad Beč svake godine subvencionira ozelenjivanje fasada, krovova i unutarnjih dvorišta s iznosima od 3.200 do čak 20.200 eura. Ovisno o tome što građani žele „zazeleniti“, za projekte ozelenjavanja fasada mogu dobiti najviše 5.200 eura, za sadnju biljaka u unutarnjem dvorištu zgrade 3.200 eura, dok se za uređenje zelenih krovova odobrava najviše 20.200 eura po projektu. U sve to uključeno je i savjetovanje o odgovarajućim biljkama i sustavima sadnje i uzgoja, a ukupno za tu vrstu subvencije svake godine izdvoje 20 milijuna eura.
Bravo Beč. Ufff koliko toga još od tebe trebamo učiti!