Ova kuća oduševit će ljubitelje planina, prirode, tradicije, arhitekture… Idemo u Alpe, u mjesto Fleres u Južnom Tirolu
Ne znam jesu li mi ljepše izvana ili iznutra? Je li to jedna kuća ili dvije? Ne znam da li mi je zanimljiviji interijer tradicionalnije ili modernije kuće? Drvena ili roza kuhinja…? Ali ono što znam je da je ovaj kompleks divan te da će vam se svidjeti. Evo priče o imanju u Južnom Tirolu koje je nedavno dobilo Big See nagradu za 2023. u dvjema kategorijama – za interijer i arhitekturu.
– Ovo imanje bilo je potpuno uništeno u požaru 2018. godine. Nakon ovog vrlo drastičnog poteza sudbine, vlasnici su prvotno željeli obnoviti zgradu na potpuno drugom mjestu. Velika se pažnja posvetila procesu pronalaska odgovarajućeg mjesta za gradnju. Fokus nije bio samo na dubinskim analizama samog mjesta (kota terena, nivelacije, orijentacije, osunčanosti, urbanističkih i pravnih aspekata), već je i psihološki aspekt imao veliki utjecaj. Požar u privatnoj kući ostavlja duboke tragove na sve ukućane. No, nakon detaljne analize lokacije odlučeno je da nova lokacija kuće bude na sličnoj lokaciji kao i postojeća zgrada. Ta nova lokacija pruža divan pogled prema planinskim vrhovima, pogled prema kapelici i više desetljeća starom stablu iznimno rijetke sorte jabuke. To ujedno postaje važan dio pronalaženja novog identiteta – objasnili su arhitekti Nadia Erschbaumer i Martin Seidner, partneri u arhitektonskom uredu Naemas Architekturkonzepte iz Bolzana.
– Vlasnici su imali dvije želje. Željeli su dvije međusobno povezane kuće i moderan dizajnerski jezik s citatima i materijalima iz povijesnog konteksta. Upravo to smo i napravili. Kuće izvana izgledaju kao dva mala volumena uklopljena u teren, a obje kuće su međusobno povezane ispod zemlje s garažom i spremištem. Oblik krova je asimetrični dvostrešni krov, kao referenca na povijesno uzgojeno okruženje. U prvom su planu materijali poput drva i kamena, a ornamentika je reminiscencija na nekadašnje dvorište i tradicijsku arhitekturu – kažu arhitekti iz studija Naemas Architekturkonzepte objasnivši kako je proces projektiranja slijedio psihološku nit, pozivajući se na povijesni kontekst kao i na “proces ozdravljenja” od dramatičnih događaja.
Obje su kućice skladno ujednačene, izvana dominira tamno glazirano drvo ariša s ornamentima sa stare farme te s nišama od prirodnog drveta ariša.
– Donja kuća je materijalno i u kolorističkom koncepcijom pretežno izrađena od ariša i lokalnog prirodnog kamena te je moderna interpretacija tradicionalne alpske kuće.
Interijer gornje kuće je moderniji, urbaniji, kolorističniji. Ovdje nalazimo svijetli beton, terazzo podove i šareni ugradbeni namještaj – kažu arhitekti objasnivši kako ovaj odabir potpuno različitih interijerskih svjetova odgovara želji vlasnika, s jedne strane da rekreiraju povijesni kontekst, a s druge strane da raskinu s prošlošću i reinterpretiraju je.
– Stambeni prostor gornje zgrade može se promatrati kao reinterpretacija ruralnog dnevnog boravka na suvremeni način: beton s drvenom strukturom te centralno smješteni kaminom u ljubičastoj boji. Dakle, i unutarnji svijet odražava dvije perspektive, dvije interpretacije, a time i dva pristupa u procesuiranju događaja. S jedne strane prošlost se lomi, s druge se reinterpretira. “Proces ozdravljenja” koji preuzima prošlost i ponovno se u njoj zamišlja, i drugi koji s njom želi vješto raskinuti i mami novu snagu – objasnili su arhitekti.
Uživajte u divnim slikama fotografa Gustava Willeita i u ovoj uistinu posebnoj kući.