Zdravi sokovi. Kako sam ipak navukla cijelu obitelj na njih.

Dnevnik kućanice – hladno prešani sokovi vs sokovnici na centrifugu. Prednosti, mane, recepti… Priča iz pozicije mame, kućanice, kuharice, čistačice

Bit ću posve iskrena. Najdraže bezalkoholno piće mi je voda. Znam da mnogi to ne mogu shvatiti, moj muž, djeca pogotovo. Sok od jabuke, naranče, multi, sok od bazge, koprive… samo se izmjenjuju na stolu.

Sanja Bistričić

A ja koja volim gledati u ambalaže i čitati sitno pisana slova, u šoku sam od dodanih šećera i minijaturnog postotka voća. Znam, nisam otkrila nikakvu novost, ali sebi jesam, jer stvarno godinama nisam pila nikakve sokove…

Sanja Bistričić

I onda sam odlučila nabaviti sokovnik. Dosta mi je tih kupovnih šećernih derivata, a i djeca mi premalo jedu voće i nažalost stalno su boležljivi…

Možda će pojesti ciklu ovako smiksanu, mrkvu, a posebice jabuku, naranču, grejp, kiwi, marelice, breskve… kad već toliko vodimo bitke oko voća.

Sanja Bistričić

Kako kupiti sokovnik? Cijena, brend? Ne! Važna je tehnologija tješnjenja, odnosno prešanja voća.

Sanja Bistričić

Naime, postoje brzi sokovnici s jako puno okretaja u minuti i oni spori, s 200, 100, pa čak i 80 okretaja.

Sanja Bistričić

Rekao bi čovjek, pa sigurno je bolji brži. No, nije. Bolji je onaj koji radi ukusniji i zdraviji sok, zadržavajući sve termolabilne vitamine. Dakle, onaj koji sporije preša voće, zadržava vlakna, minerale i vitamine te ne zagrijava voće svojom brzinom.

Sanja Bistričić

No, zašto su popularniji i rasprostranjeniji sokovi na centrifugu, od onih na hladno prešanje? Zato što su praktičniji. U brzim sokovnicima možete ocijediti veće komade voća i brže ćete biti gotovi. Kod hladnog prešanja proces izrade soka traje puno sporije, tiše. Razlika je i što se sokovi napravljeni u ‘sporom’ sokovniku na hladno prešanje ne sedimentiraju. Prepoznat ćete ih po tome što i nakon cijelog dana u frižideru oni ostaju jednako ukusni i identičnog izgleda. S druge strane sokovi koji su rađeni u klasičnim sokovnicima, već za pola sata će se sedimentirati i izgledati pomalo neprivlačno.

Sanja Bistričić

No, nije sve u izgledu, iako dizajn kod mene vrlo često igra ključnu ulogu. Nakon proučavanja raznih sokovnika odabrala sam Gorenjev Slow Juicer sokovnik JC4800VWY koji me oduševio jer se jako lako čisti.

Sanja Bistričić

Nakon što ste napravili sok u njega ulite dva tri puta litru vode i ispustite. Gotovo svi ostaci voća će izaći. Uz to, njegova unutrašnjost je glatka tako da ga vrlo lako možete oprati s običnom spužvicom, bez ribanja.

Sanja Bistričić

Vrlo zgodno je i što ima “pipu” tako da ako ste u gužvi i morate prekinuti cijeđenje soka, zatvorite ju i sok vam neće kapati i cijediti se…

Sanja Bistričić

I kako su reagirali moji najveći kritičari?

Sanja Bistričić

Krenimo s basic sokovima koji podsjećaju na kašice koje su voljeli dok su bili bebe.

Sanja Bistričić

Kruška, jabuka. Ajmo sada dodati i mrkvu. Odlično.

Sanja Bistričić

Kruška, jabuka, naranča. Super, još i bolje. Pa naranča, jabuka, kiwi… pa malo đumbira…

Sanja Bistričić

Pa čak i cikla, mrkva, jabuka, a odlično je i ako dodam naranču…

Sanja Bistričić

Manje više, prolazi sve što izbjegavaju jesti u izvornom obliku, a ja se trudim svaki dan im smisliti nešto novo, sezonsko i što mislim da bi moglo biti ukusno.

Sanja Bistričić

Za ljetne dane moje otkriće je crveni grejp i jabuka te cijeđeni ananas s narančom, a možete mu dodati i pokoju jagodu, kupinu, malinu…

Sanja Bistričić

A oduševljenje mi je sok od ananasa, breskve i krastavca koji je navodno dobar za mršavljenje.

Sanja Bistričić

Jedva čekamo sezonu lubenica da isprobamo prirodne sokove s njom. Navodno je sok od lubenice, limete i nektarine pravo čudo. Ima okus kokosa, i tropskog ljeta…

Detalje o Gorenje slow juicer sokovniku pronađite na linku ili na njegovom službenom videu.


 

Sadržaj je kreiran u suradnji s tvrtkom Gorenje, ali u potpunosti odražava osoban stav autorice teksta Bobe Blašković.